Wprowadzenie
Geneza Osi
Pałac Saski
Ogród Saski
Okres zaborów
20-lecie międzywojenne
II wojna światowa
Grób Nieznanego Å»oÅ‚nierza
   
 

OGRÓD SASKI

Za³o¿enie ogrodowe stanowi³o nieod³±czny sk³adnik barokowych rezydencji królewskich. Ogród utworzony dla Augusta II by³ najwiêksz± czê¶ci± Osi Saskiej i obecnie jest jej najlepiej zachowanym elementem.

Pod za³o¿enie ogrodu przeznaczono przylegaj±cy do pa³acu obszar rezydencji Morsztynów oraz tereny posiad³o¶ci Tar³ów odkupione w 1714 roku. Na jego rozplanowanie w oparciu o o¶ pa³acu wp³ynê³o istniej±ce za³o¿enie ogrodowe. Ostateczny kszta³t piêcioboku o powierzchni oko³o 17 ha nadano Ogrodowi Saskiemu w okresie panowania Augusta III. Od po³udnia ogród ograniczony by³ ulic± Królewsk±, natomiast od pó³nocy jego zasiêg wyznacza³y tereny posesji po³o¿onych przy ulicy Senatorskiej. Zachodni± granicê wytycza³y ulice Graniczna i ¯abia oraz, bêd±ca symetrycznym odpowiednikiem ¯abiej, ulica Saska. Od zachodu prowadzi³ do Ogrodu portal zwany ¯elazn± Bram±. W 1735 roku od strony po³udniowej i zachodniej wzniesiono mur z bastionami.

Wielki Salon w Ogrodzie Saskim, Zbiór Korotyñskich, nr zesp. 201, sygn. IV 55¯elazna Brama stanowiaca zachodnie wejscie do ogrodu saskiego, Zbiór Korotyñskich, nr zesp. 20

Najwa¿niejsza budowl± ogrodow± by³ tzw. Wielki Salon, znajduj±cy siê na osi za³o¿enia. By³ to dwukondygnacyjny, trójosiowy budynek o wysoko¶ci 21 m, zaprojektowany najprawdopodobniej przez Daniela Mateusza Pöppelmanna. Spo¶ród pierwotnej zabudowy posesji wykupionych przez Augusta II zachowano jedynie dawny dwór Bokuma, który od 1770 roku pe³ni³ funkcjê oran¿erii. Na terenie Ogrodu ustawiono liczne rze¼by o tre¶ci metaforycznej.