Wprowadzenie
Geneza Osi
Pałac Saski
Ogród Saski
Okres zaborów
20-lecie międzywojenne
II wojna światowa
Grób Nieznanego Å»oÅ‚nierza
   
 

GENEZA OSI

O¶ Saska jest jednym z najwiêkszych osi±gniêæ polskiej urbanistyki w XVIII wieku. Stanowi wyraz absolutystycznych ambicji Augusta II Mocnego, który pragn±³ zaznaczyæ swoje panowanie poprzez wzniesienie w stolicy osobistej rezydencji.

Za³o¿enie królewskiej rezydencji powsta³o w oparciu o posesjê Morsztynów ze znajduj±cym siê na jej terenie pa³acem. Za takim umiejscowieniem przemawia³a g³ównie blisko¶æ Zamku Królewskiego oraz najwa¿niejszych szlaków komunikacyjnych. Pa³ac Morsztynów by³ barokow± rezydencj± o osiowej kompozycji. Zwrócony frontem w stronê Krakowskiego Przedmie¶cia, a elewacj± zachodni± w stronê ogrodu, stanowi³ dogodny punkt wyj¶cia do stworzenia wielkiego, osiowego za³o¿enia architektoniczno-ogrodowego. Zabudowa gruntów po³o¿onych na zachód od pa³acu pozwala³a na jej czê¶ciowe zachowanie i w³±czenie do projektowanego przedsiêwziêcia. Ogólna koncepcja Osi Saskiej by³a dzie³em Jana Krzysztofa Naumanna i Mateusza Daniela Pöppelmanna.

Kszta³towanie osi saskiej rozpoczê³o siê w 1713 roku. W procesie tym wyró¿niæ mo¿na trzy etapy. Pierwszy trwa³ do pocz±tku lat 20-tych XVIII wieku. Na scalonych posiad³o¶ciach Tar³ów i Morsztynów, w oparciu o o¶ pa³acu, utworzono wówczas za³o¿enie ogrodowe d³ugo¶ci ok. 340 m.

Nastêpny etap rozwoju Osi Saskiej trwa³ do ¶mierci Augusta II w 1733 roku. Dokupiono wówczas kolejne posiad³o¶ci nadaj±c za³o¿eniu zasadniczy kszta³t przestrzenny i rozbudowano pa³ac. W 1731 roku w zachodniej czê¶ci powsta³ zespó³ koszar wzniesiony obustronnie wzd³u¿ drogi stanowi±cej przed³u¿enie g³ównej alei ogrodu. Rozwój Osi Saskiej, spowalniany przez brak ¶rodków finansowych, przerwa³a ¶mieræ Augusta II.

Ostatni etap kszta³towania za³o¿enia przypad³ na lata trzydzieste i czterdzieste XVIII wieku. Rozbudowano wówczas pa³ac i urz±dzono ogród, w którym wzniesiono liczne zabudowania gospodarcze i rozrywkowe. W swoim ostatecznym kszta³cie za³o¿enie sk³ada³o siê z przedpa³acowego dziedziñca, pa³acu, ogrodu o powierzchni oko³o 17 ha oraz zespo³u koszar. Rozci±ga³o siê na d³ugo¶ci oko³o 1650 m.

Wschodnia czêsæ za³o¿enia saskiego na Planie Tirregaille'a 1762 rok, Kolekcja I map i planów Warszawy, nr zesp. 1004/IV, sygn. K I 3Os Saska na planie Warszawy Rizzi Zannoniego, Kolekcja I map i planów Warszawy, nr zesp. 1004/IV, sygn. K I 10Za³o¿enie saskie na planie warszawy Joachima Lelewela z 1794 roku, Kolekcja I map i planów Warszawy, nr zesp. 1004/IV, sygn. K I 15Os Saska na tzw. Planie Bacha z 1808 roku, Plan Miasta Warszawy. (Plan von der Stadt Warschau) odrysowany w Roku 1808, Kolekcja I map i planów Warszawy, nr zesp. 1004/IV, sygn. K I 18


Kompozycja Osi Saskiej oparta by³a na dwóch trójpromienistych uk³adach o przeciwleg³ych ogniskach, znajduj±cych siê w miejscach wjazdu od wschodu i zachodu. Centralny punkt za³o¿enia stanowi³o skrzy¿owanie dwóch dróg, które ³±czy³y oba uk³ady. W miejscu tym znajdowa³ siê tzw. Wielki Salon, stanowi±c jeden z wyznaczników osi za³o¿enia. Pozosta³ymi by³y brama przy Krakowskim Przedmie¶ciu, pa³ac, brama w zachodniej czê¶ci ogrodu oraz pawilony koszar.

O¶ Saska zaprojektowana zosta³a w sposób umo¿liwiaj±cy zespolenie funkcji rezydencjonalnych, militarnych i komunikacyjnych. Funkcje rezydencjonalne znalaz³y wyraz w rozbudowie pa³acu oraz ukszta³towaniu ogrodu. Przejawem militarnych funkcji za³o¿enia by³o w³±czenie do kompozycji królewskiej rezydencji zespo³u koszar. Funkcje komunikacyjne realizowane by³y poprzez powi±zanie wewnêtrznego uk³adu dróg z sieci± dróg publicznych.