Jesteś tutaj: Start / O Nas / Media o nas

Media o nas

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Konkurs "Moje Archiwum"

Konkurs "Moje Archiwum"

Archiwa Państwowe wraz z Polskim Radiem i Polską Fundacją Narodową zapraszają do udziału w akcji „Moje Archiwum”. Tematem przewodnim konkursu na najciekawsze pamiątki jest wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs startuje 15 lipca i potrwa do końca wakacji.

Akcja ma na celu dotarcie do bardzo cennych, wartościowych i nadal nierozpoznanych materiałów archiwalnych, które są przechowywane w rodzinnych archiwach. Do konkursu można nadsyłać fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 sierpnia o godz.12.00. Kapituła pod przewodnictwem Zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanny Chojeckiej oceni przesłane eksponaty, a a uczestnicy, którzy przesłali najciekawsze i najbardziej wartościowe dokumenty zostaną nagrodzeni w wielkim finale, który odbędzie się w audycji "Lato z Radiem" 29 sierpnia.

Zachęcamy do odsłuchania na stronie Polskiego Radia wywiadów przeprowadzonymi z archiwistami, w tym z Magdaleną Maslowską oraz Martą Jaszczyńską z Archiwum Państwowego w Warszawie, które na antenie radia przybliżyły tematy poszukiwań genealogicznych w archiwum oraz zabezpieczania pamiątek rodzinnych.

https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2549909,Moje-archiwum-konkurs-dla-Sluchaczy-na-najciekawsze-pamiatki-wojny-1920-roku

27 lipca 2020
Przejdź do - Archiwum Pandemii A.D. 2020

Archiwum Pandemii A.D. 2020

Zapraszamy do wysłuchania audycji na temat akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”

https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-rafal-sztarski/

19 maja 2020

Tajemnice Joachima

Joachim Joachimczyk był żołnierzem Armii Krajowej, ostatnim komendantem Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni i fotoreporterem, który pozostawił po sobie największą kolekcję zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Po jego śmierci w 1981 r. kolekcja licząca 308 fotografii oraz przechowywana przez niego dokumentacja aktowa z lat 1943-1944 trafiły do Archiwum Państwowego w Warszawie, tworząc zespół pt. Archiwum Joachima Joachimczyka. Dzięki produkcji TVP3 Gdańsk powstał film dokumentalny wyreżyserowany przez Andrzeja Ciecierskiego, w którym wykorzystano m.in. wiele materiałów pochodzących z naszego zasobu.

https://gdansk.tvp.pl/46903184/tajemnice-joachima

15 maja 2020

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-15
Data publikacji:2020-05-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Paluch
Liczba odwiedzin:3521