Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie zapraszają nauczycieli historii wszystkich typów szkół do Archiwum na jesienne warsztaty metodyczne poświęcone praktycznemu wykorzystaniu źródeł archiwalnych.
20 października 2014 r. pracownicy Archiwum Państwowego w Warszawie wzięli udział w szko- leniu w zakresie przeciwdziałania mobbingowi. W trakcie warsztatów wyjaśnione zostało pojęcie mobbingu oraz omówiono jego zjawisko w oparciu o konkretne przypadki.
Celem szkolenia było zapoznanie pracowników z informacjami na temat mobbing i dyskry- minacji w ujęciu prawnym i psychologicznym. Uświadomienie konsekwencji wystąpienia mobbingu i dyskryminacji w zespole/organizacji oraz odpowiedzialności prawnej po stronie pracodawcy i pracownika działającego w sposób nieetyczny. Wskazanie różnic pomiędzy konfliktem a mobbingiem.
W szkoleniu wzięło udział 50 pracowników Archiwum Państwowego w Warszawie.
Drugi tom publikacji „Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności”.
W dniach 25 – 27 września 2014 r. odbył się zjazd członków Stowarzyszenia „Szare Szeregi” Oddział w Łowiczu, z którym współpracuje łowicki Oddział Archiwum Państwowego w Warszawie. Miejscem zjazdu było Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego przy ul. Ułańskiej 2.
Kierownik Oddziału Pan Marek Wojtylak uczestniczył w Walnym Zebraniu Członków Oddziału oraz w akademii z okazji 75. rocznicy powołania Szarych Szeregów, którą przygotowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. W akademii wzięli m.in. udział: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz założyciel i pierwszy komendant Szarych Szeregów w Łowiczu druh Janusz Karpiński.
W ostatnim dniu zjazdu odbyła się sesja popularno-naukowa w sali konferencyjnej ŁCKU w Łowiczu. W jej programie znalazły się referaty: dra Tadeusza Żaczka o akcji „M” Szarych Szeregów w Łowiczu w okresie okupacji niemieckiej, Agnieszki Pawłowskiej-Kalinowskiej o zawartości Zespołu Archiwalno-Historycznego Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu oraz Marka Wojtylaka o niepodległościowych organizacjach młodzieżowych w Łowiczu i powiecie łowickim po 1945 r. Sesji towarzyszyła wystawa prezentująca zbiory otwartego podczas zjazdu Zespołu Archiwalno-Historycznego Szarych Szeregów, w którym zgromadzone są dokumenty stowarzyszenia i opracowania historyczne.
W ramach współpracy z białostocką Fundacją na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny Archiwum Państwowe w Warszawie gościło 26 września br. 40-osobową grupę młodych Polaków, licealistów z Białorusi, uczestniczących w projekcie „Odkurzamy zakurzone – biblioteki, archiwa i muzea młodym Polakom z Białorusi. Licealiści uczestniczyli w zajęciach na temat ” Archiwum jako warsztat pracy historyka”, a ponadto zapoznali się z dziejami Archiwum Państwowego w Warszawie, jego zasobem, zasadami korzystania z materiałów archiwalnych oraz przykładowymi archiwaliami.