Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus” zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej historii Głuchych, która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia br. w Warszawie.
Tematem konferencji będą sprawy życia codziennego środowiska głuchych na przełomie XIX i XX w. oraz działania podejmowane przez różne organizacje pozarządowe na rzecz wspomnianej grupy społecznej w tym okresie, pokazujące główne problemy nurtujące wówczas i obecnie to środowisko. Ponadto przedstawione zostaną sylwetki osób działających aktywnie na rzecz środowiska głuchych, walczących o lepsze jutro i szacunek dla osób niesłyszących.
W trakcie obrad, w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki (partnera konferencji), będą poruszone interesujące zagadnienia m.in.: zostaną przedstawione sylwetki głuchego Żyda z Warszawy, ofiary Holocaustu, oraz niesłyszącej córki Łopieńskich, która jako pierwsza w historii Głuchych w Polsce pełniła funkcję prezesa; zostanie przypomniana historia sterylizacji i eutanazji osób niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech.
Swoją obecność zapowiedzieli wykładowcy, badacze przeszłości środowiska Głuchych, z Polski, Francji i Niemiec. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa przybliżająca problemy życia ludzi niesłyszących na przestrzeni wieków.
Archiwum Państwowe w Warszawie i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie zapraszają nauczycieli historii, historii i społeczeństwa oraz wiedzy o społeczeństwie na warsztaty metodyczne, organizowane nieodpłatnie w siedzibie archiwum oraz MSCDN.
Przedmiotem zajęć warsztatowych będą źródła dotyczące dwóch ważnych okresów w dziejach Warszawy i jej mieszkańców — pierwszej wojny światowej oraz tzw. socrealizmu. Wśród analizowanych materiałów archiwalnych znajdą się:
W dniu 30 października w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury w Łowiczu odbyła się promocja książki Piotra Wysockiego „Cmentarz prawosławny w Łowiczu”. Jej autor jest nauczycielem w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu i doktorantem w Katedrze Historii Polski XIX w. Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
Książka stanowi pierwszą naukową publikację na temat historii najstarszej, bo istniejącej od 1820 r. nekropolii w Łowiczu, znajdującej się przy ul. Listopadowej. Poza dziejami cmentarza prawosławnego zostały w niej przedstawione losy łowickiej cerkwi w XIX w. oraz zamieszkującej w mieście społeczności rosyjskiej. Bogato ilustrowana książka posiada obszerną bibliografię, charakterystykę grobów Rosjan do 1914 r., indeks osobowy oraz spis inskrypcji na 45 zachowanych grobach.
Z inicjatywy Klubu Seniora „Radość” w Łowiczu w dniu 18 października 2013 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika odbyła się niecodzienna lekcja historii, poświęcona czasom Władysława Gomułki. Wzięli w niej udział członkowie Klubu Seniora, nauczyciele oraz uczniowie dwóch klas II LO, realizujący rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie. Gościem specjalnym spotkania był kierownik łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie Marek Wojtylak.
W dniu 19 września 2013 roku odbyła się „Wyścig po historię”, zorganizowanego przez Archiwum Państwowe m. st. Warszawy Oddział w Pułtusku, Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela oraz Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Konkurs, jak co roku, rozpoczynał obchody „Dni Patrona Pułtuska” – św. Mateusza. Patronat nad konkursem objął burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski, patronat medialny sprawował „Tygodnik Pułtuski” i „Pułtuska Gazeta Powiatowa”.
Celem konkursu było m.in. przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, rozwijanie zainteresowań lokalną historią i tradycją oraz popularyzacja kultury regionalnej. W tym roku w pytaniach konkursowych zwrócono szczególną uwagę na przebieg powstania styczniowego w Pułtusku i okolicach.
W konkursie wzięło udział 9 szkół z terenu miasta i gminy Pułtusk (każda szkoła wystawiała 4-osobową drużynę), rywalizujących w 2 kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów.
Otwarcie konkursu, z udziałem burmistrza Wojciecha Dębskiego, odbyło się o godzinie 10.30 przed siedzibą Archiwum, skąd drużyny, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie oraz zaopatrzeniu w mapki, wyruszały w 5-minutowych odstępach na trasę biegu, by na kolejnych 8 punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie miasta odpowiadać na pytania z historii i kultury regionu oraz uczestniczyć w konkurencjach sportowych (bieg, strzelanie piłką do bramki, strzelanie z łuku).
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Pułtusku, która również w regulaminowym czasie odnalazła „skarb”.
Nagrody, ufundowane przez burmistrza Pułtuska, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz redakcję „Pułtuskiej Gazety Powiatowej”, wręczył wiceburmistrz Zenon Kowalewski. Dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, a także nauczyciele – opiekunowie drużyn.
Jak co roku uczestnicy, ich opiekunowie oraz dyrekcje szkół podeszli do zawodów z dużym zaangażowaniem, traktując je bardzo prestiżowo.
fot. Kamil Uchnast |