Z żalem zawiadamiamy, że 25 listopada 2015 r. zmarł członek Rady Programowej „Kroniki Warszawy” Krzysztof Jaszczyński, varsavianista, współzałożyciel i współautor strony i fundacji warszawa1939.pl oraz współtwórca Parku Miniatur, w którym odtworzono nieistniejące już budynki stolicy.
W dniu 26 listopada 2015 r. w ramach projektu „Archiwa rodzinne” w siedzibie Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Mławie została przeprowadzona akcja „Andrzejki w Archiwum”. W imprezie tej, poprzedzonej ogłoszeniami w mediach lokalnych, wzięło udział 13 osób. Wśród gości największym zainteresowaniem cieszył się temat badań genealogicznych, z tego względu pracownicy Oddziału przeprowadzili pogadanki w tym zakresie, a w tym m. in. omówili metody i zasady prowadzenia własnych poszukiwań, zasady korzystania z zasobu Archiwum. W trakcie andrzejkowego wieczoru uczestnicy imprezy mogli w szczególności dowiedzieć się, w jaki sposób poszerzyć wiedzę o historii swojej rodziny i losach jej członków.
W dniu 20 listopada lidzbarskiej Oranżerii Kultury miało miejsce uroczyste otwarcie wystaw „A jednak jest Warszawa” oraz „Milanówek – podwarszawskie letnisko”.
Dzięki nawiązanej współpracy i uprzejmości Burmistrza Miasta Lidzbarka Warmińskiego, wystawy przygotowane przez Archiwum Państwowe w Warszawie i Stowarzyszenie Konserwatorów Czasu mogły zagościć na lidzbarskim rynku.
Uroczystego otwarcia dokonali Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski oraz przedstawiciel Archiwum Państwowego w Warszawie Monika Jurgo-Puszcz, którym towarzyszyli Burmistrz Miasta Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i Burmistrz Miasta Milanówka Wiesława Kwiatkowska.
Wystawy można obejrzeć do 5 grudnia pod Wysoką Bramą w Lidzbarku Warmińskim.
Serdecznie zapraszamy.
Fot. Ewa Lubińska/ Radosław Niemczynowicz
Andrzejki w Archiwum 26 listopada w godz. 16.00-18.00.
W tym dniu serdecznie zapraszamy na warsztaty w trakcie, których zapoznamy Państwa z ciekawymi zbiorami rodzinnymi, opowiemy o prowadzeniu badań genealogicznych w oparciu o pamiętnik Toli Czerniejewskiej z lat 1889-1892. Dowiecie się Państwo, jakie materiały można odnaleźć w archiwach rodzinnych oraz jak budować swoje drzewo genealogiczne.
Zapraszamy również do Oddziału w Mławie, w którym oczekujący na państwa Archiwiści wygłoszą pogadankę na temat sposobu prowadzenia badań genealogicznych oraz udzielą porad na temat badania swojej rodzinnej historii. Dodatkowo będzie można uzyskać poradę jak przechowywać, opracowywać i zabezpieczać rodzinne zbiory.
Serdecznie zapraszamy.
Archiwum Państwowe w Warszawie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji z cyklu Warszawska jesień archiwalna – Warszawa ma wiele twarzy, która odbędzie się 25–26 listopada 2015 r. w Warszawie.