Archiwum Państwowe w Warszawie rozpoczęło współpracę z Fundacją Uniwersytet Dzieci (Uniwersytet Dzieci) —pierwszym i największym uniwersytetem dziecięcym w Polsce, który od 2007 r. zaprasza dzieci na wykłady i warsztaty. Pracownicy archiwum prowadzący zajęcia z młodymi studentami dołączyli w ten sposób do grona specjalistów z różnych dziedzin, którzy pomagają najmłodszym słuchaczom odkryć i zrozumieć tajniki współczesnego świata.
W ramach projektu realizowanego w Archiwum Państwowym w Warszawie młodzi uczestnicy zajęć poszukują w archiwum papierków po cukierkach. Starają się też znaleźć odpowiedzi na pytania: czyje zdjęcia możemy znaleźć w archiwum? dlaczego ktoś gromadzi sterty dokumentów i starych reklam? kto to jest druciarz i jak wyglądały pieniądze sto lat temu? W ten sposób, pod kierunkiem prowadzących zajęcia dowiadują się, jakie materiały przechowywane są w archiwum i dlaczego, jak wygląda praca archiwisty oraz jak należy chronić siebie i materiały archiwalne, by móc z nimi bezpiecznie pracować. W organizowanej obecnie w Archiwum Państwowym w Warszawie edycji zajęć dotychczas wzięło udział ok. 150 studentów Uniwersytetu Dzieci.
Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu było współorganizatorem sesji popularnonaukowej „W 75. rocznicę Akcji AB (Auβerordentliche Befriedungsaktion) w Łowiczu „, która odbyła się 1 kwietnia 2016 r. w LO im. M. Kopernika pod partonatem Łowickiego Towarzystwa przyjacioł Nauk.
W sali kina „Feniks” Łowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Podrzecznej 20 w dniu 22 marca 2016 r. odbyła się promocja książki „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść… Kronika dziejów Łowicza Władysława Tarczyńskiego”, wydanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Książka jest kolejnym, czwartym tomem cyklu wydawniczego NDAP „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” i została opracowana naukowo przez kierownika łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie Marka Wojtylaka. Promocja odbyła się w ramach miejskich obchodów 880. rocznicy powstania Łowicza.
Wszystkich zainteresowanych genealogią, tworzeniem rodzinnego archiwum zapraszamy 31 marca /czwartek/ na kolejne konsultacje z cyklu „Domowa Szuflada” . W trakcie konsultacji można uzyskać porady jak zachować rodzinne pamiątki, jak je przechowywać, jak konserwować i uporządkować. Porozmawiamy również o genealogii.
Godzina 16.15-17.15.
Miejsce: Archiwum Państwowe w Warszawie, Krzywe Koło 7.