Wszystkich zainteresowanych genealogią, tworzeniem rodzinnego archiwum…
Odział APW w Otowcku zaprasza Państwa do obejrzenia wystawy plenerowej zorganizowanej z okazji obchodów 100 lecia miasta Otwocka. Eksponowane dokumenty archiwalne, nawiązują do historii miasta Otwocka z lat 1916-1939.
W dniu 24 września 2016 r. została otwarta w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu wystawa „Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku”. Na ekspozycji są prezentowane m.in. materiały wypożyczone z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie. Są to dokumenty przechowywane w zespole archiwalnym „Listy Emigrantów”. Materiały zawierają listy emigrującej za „chlebem” ludności do Stanów Zjednoczonych a także m. in. druki reklamowe, zawiadomienia o zakupie biletu, bilety kolejowe, karty pokładowe, losy na loterię, karty cenzora.
Wystawę można zwiedzać do dnia 27 listopada 2016 r.
Łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie był współorganizatorem wystawy „Majstersztyk po łowicku”, którą otwarto 18 września 2016 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na ekspozycji, prezentującej dzieje rzemiosła łowickiego od czasów średniowiecza po współczesność, zostały pokazane unikalne narzędzia i wyroby, sztandary cechowe i fotografie oraz bezcenne dokumenty pochodzące z zasobu Archiwum w Łowiczu.
Sięgające XVII wieku szczątki 15 zespołów łowickich cechów i zgromadzeń rzemieślniczych należą do najbogatszych na Mazowszu. Wśród prezentowanych na wystawie materiałów archiwalnych znalazły się m.in. księga wpisów cechu łowickich szewców z uchwałami sądu cechowego oraz dekretami urzędu radzieckiego, prowadzona od 1631 r. oraz odpis przywileju Jana Kazimierza z 1652 r. dla cechu stolarzy, szklarzy i tokarzy z podpisem króla i suchą pieczęcią jego kancelarii.
Już po raz dziesiąty w dniu 15 września odbył się konkurs dla dzieci i młodzieży „Wyścig po historię”, który zainaugurował „Dni Patrona Pułtuska” – św. Mateusza. Start nastąpił o godzinie 10.30 przed siedzibą Archiwum, z udziałem władz miasta z Burmistrzem Krzysztofem Nuszkiewiczem na czele. Drużyny, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie oraz zaopatrzeniu w mapki, wyruszały w 5-minutowych odstępach na trasę biegu, by na kolejnych 8 punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie miasta odpowiadać na pytania z historii i kultury regionu oraz uczestniczyć w konkurencjach sportowych (bieg, strzelanie piłką do bramki, strzelanie z łuku).