Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie już po raz kolejny zapraszają nauczycieli historii (i nie tylko historii) na zajęcia poświęcone źródłom historycznym, które odbywać się będą w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie w ramach 20-godzinnego kursu doskonalenia zawodowego na temat „Archiwum jako warsztat pracy nauczyciela historii”.
Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza w dniu 15 stycznia 2018 roku do Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72 na wykład dr Martyny Molak-Tomsia z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN „Co nowego mówią nam geny zachowane w starych kościach?”.
Archiwum Państwowe w Warszawie z przykrością informuje, że 29 grudnia 2017 r. zmarła prof. Maria Teresa Nietyksza, związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka z zakresu historii XIX i XX wieku, badaczka dziejów społecznych, Varsavianistka, wieloletnia recenzentka „Kroniki Warszawy”.
„Obdarowanie kogoś nie jest rzeczą tak łatwą, jak się wydawać może. Jest to swego rodzaju kunszt, w którym trzeba wykazać dużo delikatności, finezji i dobrego smaku” — te słowa, zaczerpnięte z jednej ze świątecznych reklam zamieszczanych przed stuleciem w okresie świąteczno-noworocznym w codziennej prasie warszawskiej, pozostają nadal aktualne.
Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza w dniu 18 grudnia 2017 roku do Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72 na wykład dr hab. Przemysława Tomalskiego „O czym myślą dzieci?”.