AKTUALNOŚCI

Plakat Dzień Archiwisty Warszawa

Zaczyna się nasz I Festiwal z okazji Dnia Archiwisty

Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza od środy 27 września do wtorku 3 października na tygodniowy Festiwal z okazji Dnia Archiwisty. Każdego dnia w jednym z naszych oddziałów będzie działo się coś ciekawego: pokazy, warsztaty, wystawy, a nawet wręczenie nagród.

26 wrz 2023
Czytaj więcej  

Po konferencji „Educare necesse est…”

Zakończyła się tegoroczna VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.” Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, prelegentom i uczestnikom. Zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej fotorelacji (poniżej) z tego, co działo się we wtorek w Sali Kolumnowej Wydziału Historii UW oraz we środę w sali konferencyjnej Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Do zobaczenia i usłyszenia za rok! Wiemy już, jak brzmi temat przyszłorocznej ósmej edycji: „Codzienność w dokumencie, historiografii i dydaktyce”. Zapraszamy do udziału i życzymy udanych pomysłów!

20 wrz 2023
Czytaj więcej  

Uwaga, zmiana w pracy czytelni w Warszawie

Uprzejmie informujemy, że czytelnia w Archiwum Państwowym w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7 w dniach: 26, 27 września czynna będzie w godz. 9.00-10.30 i 12.20-15.30.

Za utrudnienia uprzejmie przepraszamy.

14 wrz 2023
Czytaj więcej  
sowa symbol educare

VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od...

Już w następnym tygodniu, we wtorek 19 września br., rozpoczyna się VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.”. Tradycyjnie obrady trwają dwa dni. Pierwszego dnia odbywają się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego (w Sali Kolumnowej mieszczącej się na parterze siedziby Wydziału Historii, Krakowskie Przedmieście 26/28), drugiego dnia w sali konferencyjnej Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli na ulicy Świętojerskiej 9. 

14 wrz 2023
Czytaj więcej  
Otwarcie wystawy

„Chłopi w Archiwum” trafili na Barbakan

8 września na warszawskim Barbakanie została otwarta wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwum”. Tę ekspozycję – inspirowaną powieścią i czasami Reymonta oraz nową, animowaną, malarską ekranizacją powieści naszego noblisty – można oglądać na murach do końca października.
Na otwarciu gośćmi specjalnymi byli: Dorota Stalińska – aktorka wcielająca się w filmie w rolę Jagustynki, oraz Michał Janicki – kierownik grupy malarzy i animatorów pracujących nad „Chłopami”. Nowa ekranizacja właśnie w miniony weekend miała swoją światową premierę na festiwalu w Toronto, a od 13 października trafi do polskich kin.

11 wrz 2023
Czytaj więcej  
Plakat wystawa chłopi w Archiwum

Zapraszamy na wystawę „Chłopi w Archiwum”

Po Nagrodzie Nobla dla W.S. Reymonta (1924) zagraniczni recenzenci pisali, że jego „Chłopi” to przewodnik po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie przypomną o tym zdjęcia, dokumenty, wycinanki oraz filmowe obrazy z nowej ekranizacji słynnej powieści.
„Chłopi w Archiwum” to wystawa plenerowa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films. Można ją będzie oglądać bezpłatnie na murach warszawskiego Barbakanu od 8 września do 31 października.

1 wrz 2023
Czytaj więcej  
sowa symbol educare

Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.

Zapraszamy do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.” (19–20 września 2023)

Już za trzy tygodnie, tj. 19 września (wtorek) rozpocznie się kolejna konferencja z cyklu „Educare necesse est…”. Tym razem będzie poświęcona kobietom, ich miejscu oraz roli w społeczeństwie w okresie od średniowiecza do końca XX w. Uczestnicy obrad na podstawie źródeł archiwalnych (i nie tylko archiwalnych) spróbują pokazać, jak zmieniała się sytuacja i pozycja kobiety w ciągu stuleci, ale też w jaki sposób źródła te przedstawiają kobietę i dlaczego warto po nie sięgnąć, przygotowując lekcje w szkole czy zajęcia edukacyjne poza nią.

24 sie 2023
Czytaj więcej  
Plakat o konkursie

Kto wygrał konkurs „O Koperniku po myślniku”?

Konkurs słowny „O Koperniku po myślniku” rozstrzygnięty!
Z przyjemnością informujemy, że laureatami zostali:

1) Pani Natalia Kawałko-Dzikowska, zamieszkała w Grodzisku Mazowieckim
2) Pan Jerzy Garus, zamieszkały w Rożniątowie
3) Pan Rafał Błaszkiewicz, zamieszkały w Milanówku
4) Pani Monika Tołyż, zamieszkała w Pruszkowie
5) Pan Artur Kozłowski, zamieszkały w Ząbkowicach Śląskich

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

23 sie 2023
Czytaj więcej  
Zdjęcie z odbudowy ze zbioru Feliksa Próchnickiego

Rusza akcja Archiwum Odbudowy Stolicy

W 70-lecie odbudowy Starówki Archiwum Państwowe w Warszawie uruchamia akcję Archiwum Odbudowy Stolicy. Tak ma się nazywać społeczna kolekcja dokumentów świadczących o wojennych zniszczeniach i odrodzeniu się stolicy do życia.

24 lip 2023
Czytaj więcej  
Plakat przedstawiający konkurs "I Ty możesz być Kopernikiem"

Rusza konkurs „I Ty możesz być Kopernikiem”

13 lipca zakończyła się w Warszawie wystawa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”. Koniec ekspozycji nie oznacza jednak końca przygody z wielkim astronomem. Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym „I Ty możesz być Kopernikiem”!
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wystarczy wcielić się w Kopernika i sfotografować w scenie nawiązującej do jego życia, epoki i działalności. Konkurs potrwa aż do 20 września 2023 roku. Cenne nagrody czekają! Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i załącznikami. Czekamy na Wasze fotografie!

23 lip 2023
Czytaj więcej  
Zwiedzający w sali z modrzewiowym stropem

Urodziny Starówki ze skarbem UNESCO

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w sobotę 22 lipca zajrzeli do Archiwum Państwowego w Warszawie, by m.in. zobaczyć naszą wystawę „Biuro Odbudowy Stolicy. Warszawski skarb UNESCO”. Odwiedziło nas około 800 osób. Cieszymy się, że spędziliśmy czas wspólnie z Wami, świętując Urodziny Starówki! Zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej fotorelacji.

22 lip 2023
Czytaj więcej  
Plakat wystawy Odbudowa Starówki. 70 lat cudu.jpg

Zapraszamy na wystawę „Odbudowa Starówki. 70 lat cudu”

W lipcu 2023 roku obchodzimy 70-lecie oficjalnego ukończenia odbudowy warszawskiej Starówki. To data o charakterze nieco symbolicznym, ponieważ wiele obiektów na Starym Mieście rekonstruowano w różnym czasie. Latem 1953 roku w rzeczywistości oddano do użytku Rynek Starego Miasta. Tym niemniej, aby uczcić trud odbudowy serca Warszawy, w dniach 4-31 lipca 2023 roku Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza do Łazienek Królewskich na wystawę plenerową „Odbudowa Starówki. 70 lat cudu”. Można ją oglądać na parkanie między Ermitażem i Bramą Herbową (ul. Agrykola).

4 lip 2023
Czytaj więcej  

Informacja dla osób poszukujących swojej dokumentacji osobowo-płacowej

Emerytura to Twoje pieniądze, Twoja przyszłość. Poszukujesz dokumentacji dotyczącej Twojego zatrudnienia i wyczerpały się wszystkie możliwości dotarcia do niej? Zadzwoń lub napisz do Oddziału Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Istnieje od 2004 roku, a od 2013 jest częścią Archiwum Państwowego w Warszawie. Przechowuje on i udostępniania dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy. Pomaga też w odnalezieniu akt – na podstawie Ogólnopolskiej Bazy Miejsc Przechowywania Dokumentacji Osobowej i Płacowej Pracowników.
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu (22) 724 76 05 lub napisz na adres mailowy apw.milanowek@warszawa.ap.gov.pl, ewentualnie skorzystaj ze skrytki EPUAP lub poczty tradycyjnej. W takim przypadku napisz na adres: Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, ul. Stefana Okrzei 1, 05-822 Milanówek

9 lut 2023
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content