Wystawa o wrześniu 1939 roku w Łowiczu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 sierpnia 2019

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu jest współorganizatorem wystawy „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu”, której otwarcie nastąpi w niedzielę 1 września 2019 r. godz. 15.00 w Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7.

 

Celem wystawy jest przypomnienie tragicznych w skutkach wydarzeń wojennych, które zapoczątkowały okres okupacji niemieckiej w Łowiczu. Z zasobu archiwalnego łowickiego oddziału APW pokazane zostaną plakaty i afisze oraz dokumenty ukazujące przygotowania instytucji i władz do zbliżającej wojny, w tym działania z zakresu obrony przeciwlotniczej oraz akcje społeczne, zachęcające do wspierania finansowego polskiej armii.

Materiały archiwalne pochodzą z zespołów: 75/58/0 Komitet Obrony Przeciwlotniczej przy Zarządzie Miejskim w Łowiczu, 75/239/0 Zbiór afiszów i 75/149/0 Zbiór fotografii z Łowicza i powiatu łowickiego. Z tego ostatniego zbioru pochodzi wykorzystane na plakacie zdjęcie przedstawiające Rynek Kościuszki w Łowiczu we wrześniu 1939 r., wypełniony niemieckim pojazdami wojskowymi, oraz zniszczonymi przez Luftwaffe budynkami w tle: obecnego Muzeum w Łowiczu (także siedziby łowickiego oddziału APW) oraz dawnego hotelu Krakowskiego. Zdjęcie, zakupione przez APW w 2013 r., wykonał przypuszczalnie nieznany bliżej niemiecki fotograf.

Na wystawie będą również zaprezentowane zdjęcia ukazujące obraz zniszczeń miasta przez lotnictwo niemieckie i walk o Łowicz prowadzonych w ramach największej batalii wrześniowej – bitwy nad Bzurą. Będzie można także zobaczyć pełne umundurowanie żołnierza piechoty polskiej i elementy niemieckiego ekwipunku oraz reportaż fotograficzny, pokazujący wstrząsający lokalny pejzaż jesieni 1939 r. pełnej grobów poległych polskich żołnierzy. Przełamaniem militarnej konwencji opowieści o wydarzeniach wojennych są pokazane prace plastyczne z czasów wojny łowickiego malarza i grafika Zdzisława Pągowskiego (1909-1976) i Stefana Szmaja (1893-1970), członka poznańskiej awangardowej grupy artystycznej „Bunt”. Wystawa będzie czynna do 13 października 2019 r.

Serdecznie zapraszamy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-27
Data publikacji:2019-08-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Sztarski
Liczba odwiedzin:402