Wystawa Noakowskiego w Łowiczu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 września 2017

,,Jako Architekt urodziłem się w Łowiczu - Stanisław Noakowski (1867-1928)" – to tytuł wystawy z okazji 150. rocznicy urodzin tego znakomitego polskiego architekta i historyka sztuki, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, nazywanego „Chopinem architektury”.

Otwarcie ekspozycji nastąpi w sobotę 30 września o godz. 17.00 w Galerii Browarna w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 17. Jej trzonem będą oryginalne rysunki artysty na papierze (własność Muzeum Mazowieckiego w Płocku), a także dokumentacja fot. (nieistniejących w oryginale) kilkudziesięciu rysunków Noakowskiego wykonywanych kredą na tablicy w trakcie wykładów na Politechnice Warszawskiej (l. 20 XX w.).

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu pokaże na wystawie materiały związane z różnymi formami zachowania pamięci o prof. S. Noakowskim, absolwencie Łowickiej Szkoły Realnej w 1886 r. Będą to głównie zdjęcia i druki ulotne z wystaw i sesji popularno-naukowych poświęconych jego pracy i działalności w Łowiczu z lat 1938-1982.

Pokazany zostanie m.in. oryginał listu Noakowskiego z 1925 r. do burmistrza Łowicza Leona Gołębiowskiego w związku z projektowaną budową pomnika „Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość”, oraz druk z 1938 r. Jednodniówki z okazji 10 rocznicy śmierci „Noakowskiemu Łowicz” pod. red. Zygmunta Pągowskiego, którego odrębny zbiór archiwalny znajduje się w zasobie łowickiego oddziału APW.

Więcej na temat wystawy zob. http://galeriabrowarna.blogspot.com/

Ekspozycja w Galerii Browarna będzie czynna do końca listopada br.

Serdecznie zapraszamy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-29
Data publikacji:2017-09-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Sztarski
Liczba odwiedzin:753